Centrálny nemusí byť bratislavský

Autor: Róbert Helcmanovský | 2.2.2012 o 16:46 | Karma článku: 5,81 | Prečítané:  778x

Môžu centrálne úrady fungovať lacnejšie? A viac na prospech ľudí? Samozrejme, že áno. Tieto otázky nie sú predmetom sporu. Len riešenia nevidno.  Počúvať politikov, ktorí dnes kritizujú  drahé externé poradenstvo, by bolo zábavné. Keby sme si tieto vtipy draho nepredplatili. Opoziční odrazu vedia, že  na úrade zamestnávajú ľudí práve pre to, aby sa vo veciach vyznali. Kým sedeli na rovnakých stoličkách oni, jasné im to nebolo. Externé firmy objednávali tiež.

Podporujem riešenie, ktoré zlacní prevádzku centrálnych úradov  a prinesie ľuďom väčší úžitok. Stačí pochopiť, že centrálny úrad či iná celoslovenská štátna inštitúcia nemusí byť nevyhnutne v Bratislave. Mali ste niekedy problémy preto, že Ústavný súd či Národný inšpektorát práce  sídlia v Košiciach? Prečo teda nepresťahovať aj iné centrálne inštitúcie? Počnúc prenájmom budov a upratovacími službami končiac, budú prevádzkové náklady výrazne nižšie ako v Bratislave.

Povedzme si, že úrad na "vidieku" môže získať aj kvalitnejších pracovníkov. Pre Bratislavu  nie sú totiž úradnícke miesta finančne zaujímavé (pravdaže s výnimkou najrozličnejších vedúcich, aj keď nie všetci "naši" môžu robiť priamo ministrov). Šikovnejší  sa o bežné  úradnícke miesta  v podmienkach hlavného mesta nebudú uchádzať.  V Košickom kraji je však ten istý plat ako v Bratislave nadpriemerný. Jednoducho preto, že na východe je priemerná hrubá mzda o 30% nižšia.

V Prešovskom dokonca o 40% nižšia ako v Bratislavskom kraji. To už je rozdiel!

Vysťahovanie viacerých centrálnych inštitúcií z Bratislavy má význam aj pre znižovanie nezamestnanosti v najviac postihnutých regiónoch. Štát stále je a naďalej bude veľkým zamestnávateľom.  Viacerým sa nebude chcieť veriť, že Ministerstvo hospodárstva SR má  v Bratislave 438 zamestnancov.  A čo by ste povedali na ústredie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Zamestnáva  128 ľudí. Nebolo by seriózne bez analyzovania ich práce hovoriť, že je to veľa.  Je to však určite dosť na to, aby sťahovanie centrálnych inštitúcií malo vplyv aj na miestnu zamestnanosť.

Dnes je sťahovanie úradov ešte aktuálnejšie ako kedysi. Vyriešili sa problémy s komunikáciou medzi úradmi. Ak americké firmy  zamestnávajú projektantov  na Slovensku a zvládajú dennú vnútropodnikovú komunikáciu, styk medzi úradmi v rôznych častiach Slovenska už nemôže byť  problém.  Zostáva už len jediný. Výnimka z fyzikálnych zákonov. Spočíva v tom, že z Bratislavy na Východ  je omnoho ďalej, ako z Východu do Bratislavy.

 

Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to,či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?