Na čo by nemal zabúdať projekt Singapur

Autor: Róbert Helcmanovský | 11.1.2012 o 9:09 | (upravené 15.1.2012 o 21:09) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  765x

Keď som sa v lete minulého roka dozvedel o projekte na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku nazvaného Singapur, potešil som sa. Nielen ako divák televíznych novín, ale hlavne ako podnikateľ - zamestnávateľ v tomto ekonomickom prostredí. To, že si vyžaduje mnoho zmien je snáď každému jasné. Zatiaľ však zabúda na jednu dôležitú vec z, žiaľ, každodenného života mnohých podnikateľov.

 

Samotné vyčíslenie nákladov na administratívnu zaťaž podnikateľov za rok na úrovni 3% HDP je zarážajúce, ide až o 1,98 mld EUR. Tento projekt by ich mal znížiť o 25% do konca roku 2012. Uvádza to samotné ministerstvo. Projekt Singapur prináša mnoho výhod pre firmy a živnostníkov. Od skrátených registrácií firiem, cez zvýšenie hranice na povinný audit účtovných závierok, až po prehodnotenie nutnosti mesačnej periodicity daňových priznaní DPH.

Kreujú ho  ľudia na ministerstve hospodárstva. Na jeden fakt z reálneho života by však nemali zabúdať. Na neplatičov! Na Slovensku, za posledný polrok neplatiči narástli priam geometrickým radom. Vidím to aj na mojich klientoch. Mnohí zavreli firmy, kvôli druhotnej platobnej neschopnosti. Musím podotknúť, že nie vlastnou vinou, alebo lenivosťou. Jednoducho za svoje tovary a služby nedostali zaplatené. Ostali len pohľadávky s veľkým otáznikom doby splatnosti a súdne spory.

Preto navrhujem zaviesť Celoslovenský register neplatičov, ktorého správcom a garantom by bolo Ministerstvo hospodárstva. Každý občan podnikateľ, ale aj nepodnikateľ by tam hravo zistil, či jeho obchodný partner je seriózny, alebo či firma ktorej chce zadať výrobu kuchynskej linky nechce od neho len zálohu a zdúchne preč. Podnikatelia by sa v systéme riadne zaregistrovali,  v prípade neplatiča uviedli číslo objednávky, prípadne zmluvy, číslo nezaplatenej faktúry, sumu a dobu po splatnosti. Systém by akceptoval neplatičov nad dobu splatnosti napríklad 180 dní. Toto všetko by bolo nutné do systému uviesť, aby bolo jasné , že ide o pravdivé a podložené údaje a nie o ohováranie. V tomto prípade by nešlo o poškodenie dobrého mena neplatiča, veď reálne neplatí- bolo by to zdokladované účtovnými dokumentmi.  Išlo by o výstrahu pred neplatičmi pre všetkých poctivých podnikateľov.

Je to síce archaizmus, ale tu sa mi hodí: Poctiví, platiaci podnikatelia všetkých kútov Slovenska, v boji proti neplatičom, spojme sa!

Doplnené 25.1.2012:
Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to,či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?